Forsvar folkeretten og ICJ Norge anmelder israelske krigsforbrytere

Forsvar folkeretten og ICJ Norge krever norsk etterforskning av israelske krigsforbrytelser som en del av en internasjonal koordinert innsats.

En palestiner inspiserer skadene etter Israels bomber i El-Remal-området i Gaza By 9 oktober 2023. Foto: Naaman Omar via Wafa og APAimages. Hentet fra Wikimedia Commons.

Forsvar folkeretten (Defend International Law) og ICJ Norge har sluttet seg til en koordinert internasjonal innsats gjennom Global 195, der en lik anmeldelse, utarbeidet av International Centre of Justice for Palestinians (ICJP) med anmodning om etterforskning og rettsforfølgelse av krigsforbrytelser begått i Gaza etter 7. oktober 2023, er sendt inn i en rekke land.

Identiske anmeldelser av en rekke israelske deltakere i krigsforbrytelser i Gaza, støttet av omfattende og solide bevisførsel, er innlevert i London og i flere andre jurisdiksjoner – blant annet i Norge. I Norge ble anmeldelsen innlevert til den nasjonale påtalemyndigheten (NAST) 13. mars 2025.

– I halvannet år har befolkningen i Gaza vært gjenstand for krigsforbrytelser, forbrytelser mot menneskeheten og et pågående folkemord – uten at noen er holdt strafferettslig ansvarlig. Dette kan ikke fortsette, sier Kjell Brygfjeld, styremedlem i Forsvar folkeretten.

Forsvar folkeretten slutter seg dermed til forsøket på å bringe flere krigsforbrytere i krigen i Gaza inn for domstolene. Den uakseptable straffriheten for krigsforbrytere i overtredelser mot det palestinske folket har for lenge vært en utfordring for den internasjonale strafferett, og det er vårt håp at innsatsen som er i gang av ICC og det nåværende initiativet kan få slutt på denne uutholdelige situasjonen – og at gjerningsmenn for grove krigsforbrytelser, forbrytelser mot menneskeheten og krigsforbrytelser kan påregne å bli holdt ansvarlig for sine handlinger.

– Gjennom våre anmeldelser vil vi sette en stopper for dette og bringe krigsforbryterne til ansvar, fortsetter Brygfjeld. – Det må bli umulig for alle kjente krigsforbrytere å komme til hvilket som helst land i verden uten å måtte påregne å bli anholdt og tiltalt. Her må norsk påtalemyndighet gå i spissen!

For Forsvar folkeretten og ICJ Norge er denne anmeldelsen komplementær i forhold til vår anmeldelse av 20. november 2023, der vi ba om etterforskning av Yoav Gallant, Hertzl Halevi og Benjamin Ganz for forbrytelser mot menneskeheten. Anmeldelsen er under klagebehandling av Riksadvokaten etter at vårt krav i første omgang ble avvist av NAST.

Se nærmere om saken her: https://www.icjpalestine.com/2025/03/18/global-195-launched