
Organisasjonene Forsvar Folkeretten, Jødiske Stemmer for Rettferdig Fred og Palestinakomiteen i Norge har sendt en begjæring om pågripelse av den israelske statsborgeren Hananya Naftali som besøker Norge på invitasjon av organisasjonen Med Israel for Fred (MIFF).
– Han anmeldes med dette for medvirkning til krigsforbrytelser, forbrytelser mot menneskeheten og folkemord, sier Kjell Brygfjeld, advokat og styremedlem i Forsvar Folkeretten.
– Naftali har tjenestegjort som soldat i Gaza både i krigen 2014 og under det pågående folkemordet i Gaza, sier Line Khateeb, leder av Palestinakomiteen. Politiet må snarest undersøke hvorvidt Naftali har medvirket til forbrytelser mot menneskeheten eller krigsforbrytelser, fortsetter hun.
Naftali, er israelsk borger og omtales som den israelske statsministeren Benjamin Netanyahu sin sosiale medierådgiver. Den internasjonale straffedomstolen (ICC) har utstedt arrestordre mot Netanyahu.
– Israelske soldater som har deltatt i, medvirket til eller oppfordret til folkemord, bør ikke kunne reise fritt til Norge uten å bli holdt ansvarlig, mener Yonatan Shapira i Jødiske Stemmer.
– Naftali skryter selv i sosiale medier av sitt bidrag og oppfordrer til krigsforbrytelser, fortsetter han.
Organisasjonene viser i anmeldelsen til at Naftali videreformidler Israelsk propaganda, og folkemordoppvigleri om at hele befolkning i Gaza er terrorister og lovlige mål, samt at han oppfordrer til å anse barn i Gaza som terrorister og lovlige mål. Han har feiret israelske angrep på sykehus og andre sivile mål.
– Uttalelsene må tolkes i lys av hans rolle som media-rådgiver for statsministeren, og hans rolle som soldat i hæren, avslutter Kjell Brygfjeld fra Forsvar Folkeretten.
Australia har innført krav om en forhåndsgodkjenning før israelske borgere får visum til landet for å undersøke om de har bidratt til krigsforbrytelser. Palestinakomiteen ønsker en lignende ordning i Norge.
– Det må få konsekvenser å bidra til å systematisk angriper helsepersonell eller bruker sult som våpen. Vi må sikre at Norge ikke blir en frihavn for israelske krigsforbrytere, mener Line Khateeb, fra Palestinakomiteen.

Du må være logget inn for å legge inn en kommentar.