FN-liste: En seier for folkeretten!

ISRAEL FORDØMMER FN-LISTE: Den israelske bosettingen Kokhav Ya’akov på Vestbredden. Foto: Ohad Zwigenberg

FN har endelig frigjort liste som navngir selskaper med bånd til de ulovlige israelske bosettingene på Vestbredden.

-Dette er en seier for folkeretten og et viktig skritt for å holde Israel ansvarlig, sier advokat Kjell Brygfjeld, en av initiativtakerne til «Forsvar folkeretten».

FN sier at det er rimelig grunn til å tro at de 112 selskapene opererer i de folkerettsstridige bosettingene. 94 av selskapene har base i Israel, og 18 i seks andre land. Blant dem er turistbedriftene Airbnb, Expedia, Booking.com, Tripadvisor og Opodo. Flere av dem formidler ferieleiligheter i bosetninger. De 112 selskapene er involvert i ulike aktiviteter, fra bygging av bosetninger, til leveranser av sikkerhetsutstyr og utstyr brukt til å ødelegge palestinsk eiendom og bank- og finansvirksomhet, ifølge FN.

Israelske myndigheter frykter at lista skal bli brukt til å boikotte selskaper med bånd til bosetninger og fordømte lista lenge før den ble offentlig.

– Dette er en skammelig kapitulasjon til presset fra land og organisasjoner som ønsker å skade Israel, sier utenriksminister Israel Katz i en uttalelse.